ଭାରତ ସରକାର ରେଲୱେକରୁ ଅଦାନୀକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ଦାବିରେ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ। 

Misleading Political

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଆଦାନୀଙ୍କ ସହ ଟ୍ରେନ୍ ଇଞ୍ଜିନର ଏକ ଚିତ୍ର ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ଯେଉଁଥିରେ ଶାସକ ବିଜେପି ସରକାର ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପକୁ ବିକ୍ରି ହୋଇଥିବାର ସୂଚନା ଦେଇଛନ୍ତି। 

Siba Prasad Swain ନାମକ ଜଣେ ଫେସବୁକ ୟୁଜର ଭାଇରାଲ ଫୋଟୋ ସେୟାର କରାଯାଇଛି। ଭାଇରାଲ ଫୋଟୋ ସହିତ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ, “ମୋଦୀ” ମାଟିର ଶପଥ ଖାଇ କହିଥିଲା ସେ ଦେଶ ବିକିବାକୁ ଦେବନାହିଁ ।

ଦେଶର ଅଧାରୁ ଅଧିକ ସରକାରୀ ସମ୍ପତ୍ତି କୁ #ଆଦାନୀ_ଅମ୍ବାନୀ କୁ ନିଜେ ବିକି ଦେଲା Feku ଶୌଚାଳୟ ରେ ଲୁଚି ଲୁଚି ରେଳଯାତ୍ରା କରୁଥିବା ଭକ୍ତମାନେ ସେ ମୌକା ବି ପାଇବେ ନାହିଁ.. ଉଡ଼ାଜାହାଜ ପରି ମହଙ୍ଗା ହେଲା ରେଳ ଯାତ୍ରା ସାଧାରଣ ଲୋକେ ଆଉ କରିପାରିବେନି ରେଳଯାତ୍ରା… ରାମରାଜ୍ୟ ଫେରିଲା ମଣିଷ ପଦଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିବେ

ଫେସବୁକ। ଆର୍କାଇଭ

ଅନୁସନ୍ଧାନ-

ଆମେ ଖୋଜିଲୁ କିନ୍ତୁ କୌଣସି ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଲୁ ନାହିଁ ଯେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଆଦାନୀ ଗ୍ରୁପକୁ ବିକ୍ରି ହୋଇଛି। ଅବଶ୍ୟ, ଆମେ 3 ଫେବୃଆରୀ  2020 ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଲାଇଭ ମେଣ୍ଟ ଦ୍ୱାରା ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଲୁ, ଯେଉଁଥିରେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ଫର୍ଚୁନ୍ ଖାଇବା ତେଲର ପୋଷ୍ଟର ଲଗାଯାଇଥିଲା। ପ୍ରତିଛବି ସହିତ ଜଡିତ ଶିରୋନାମାଟି ପଢ଼ିଛି, “ପଶ୍ଚିମ ରେଳ ଲୋକୋମୋଟିଭ ବ୍ରାଣ୍ଡିଂ ଆରମ୍ଭ କରେ ଯାହା ଅଣ-ମାଲ ପରିବହନ ରାଜସ୍ୱରେ ଉନ୍ନତି ଆଣେ। ଏହି ଆର୍ଟିକିଲରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ରେଳ ଚଳାଚଳ ଉପରେ ବିଜ୍ଞାପନ ପଶ୍ଚିମ ରେଳବାଇକୁ 1.05 କୋଟି ଟଙ୍କା ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ପାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ।

2020 ରେ ସରକାରଙ୍କ ନୋଡାଲ୍ ସୂଚନା ଏଜେନ୍ସି ପ୍ରେସ୍ ଇନଫରମେସନ୍ ବ୍ୟୁରୋ ଟ୍ୱିଟ୍ କରି ଭାଇରାଲ୍ ହୋଇଥିବା ଦାବିକୁ ଖଣ୍ଡନ କରିଥିଲେ। ଏହି ଟୁଇଟ୍‌ରେ PIB ଉଲ୍ଲେଖ କରିଛି ଯେ ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ଏକ ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀର ଲୋଗୋ ଦେଖାଉଥିବା ଏକ ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓ କେବଳ ରାଜସ୍ୱ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏକ ବିଜ୍ଞାପନ ଏବଂ ଭାରତୀୟ ରେଳ ସଂଗଠନକୁ ବିକ୍ରୟ କରାଯାଇ ନାହିଁ।

ଇକୋନୋମିକ୍ ଟାଇମ୍ସ ଦ୍ୱାରା 13 ଏପ୍ରିଲ 2008 ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଅତିରିକ୍ତ ରାଜସ୍ୱ ପାଇବାକୁ ହେଲେ ରେଳବାଇ ନୂତନ ଯୋଜନା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯେଉଁଥିରେ ବିଜ୍ଞାପନଦାତାଙ୍କୁ ଟ୍ରେନରେ ଟ୍ରେନ୍ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ। ଏହା ସୂଚିତ କରେ ଯେ କଂଗ୍ରେସ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ୟୁପିଏ ସରକାର ସମୟରେ ରେଲୱେ ଗାଡି ଉପରେ ବିଜ୍ଞାପନ ଦିଆଯାଇଥିଲା। 

ଅଧିକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିବା ପରେ, ଆମେ ଅଗଷ୍ଟ 24, 2021 ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଇଣ୍ଡିଆ ଟୁଡେ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ପାଇଲୁ। ଏହି ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଚେନ୍ନାଇ, ଭୋପାଳ, ବାରାଣାସୀ ଏବଂ ଭଦୋଦରା ସମେତ 25 ଟି ବିମାନବନ୍ଦର ପ୍ରାଧିକରଣ (AAI) ବିମାନବନ୍ଦର ସହିତ 40 ଟି ରେଳ ଷ୍ଟେସନ, 15 ଟି ରେଳ ଷ୍ଟାଡିୟମ, ବିମାନ ବନ୍ଦର, ସଡକ ଏବଂ ଷ୍ଟାଡିୟମକୁ ଯାତ୍ରୀବାହୀ ଟ୍ରେନ୍ ଏବଂ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍ ଏବଂ ରେଳ କଲୋନୀରେ କଂମ୍ପାନୀମାନେ ତାଙ୍କ ବିଜ୍ଞାପନ ପ୍ରକାଶିତ କରିପାରିବେ। 

ସେହିଭଳି ବିଷୟବସ୍ତୁ ମଧ୍ୟ ପୂର୍ବରୁ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା ଯାହା ଫ୍ୟାକ୍ଟ କ୍ରିସେଣ୍ଡୋ ଦ୍ୱାରା ଜାଂଚ କରାଯାଇଥିଲା।  ଫ୍ୟାକ୍ଟ ଚେକ୍ ଏଠାରେ ଏବଂ ଏଠାରେ ଦେଖିନ୍ତୁ। 

ଶେଷକଥା

ଅନୁସନ୍ଧାନରୁ ଆମେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲୁ ଯେ, ଭାଇରାଲ ଫଟୋରେ କରାଯାଇଥିବା ଦାବି ମିଥ୍ୟା ଅଟେ। ଘରୋଇ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ 2007ରୁ ସାମଗ୍ରୀ ଟ୍ରେନ୍ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଭାଗ ନେଉଛନ୍ତି। ଭାରତୀୟ ସରକାର ଅଦାନୀକୁ କୌଣସି  ମାଲବାହୀ ଟ୍ରେନ ବିକ୍ରି କରି ନାହିଁ।

Avatar

Title:ଭାରତ ସରକାର ରେଲୱେକରୁ ଅଦାନୀକୁ ବିକ୍ରି କରିଥିବା ଦାବିରେ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ।

Fact Check By: Sarita Samal 

Result: Misleading

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *