ଭାଇରାଲ ଫୋଟୋରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଜେଏନୟୁରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ସହ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ।

False Social

ଜେଏନୟୁରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ବିବାଦ ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, 3 ଆହତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିଛବି ନେଇଥିବା ଏକ ଫଟୋ କୋଲାଜରେ ବ୍ୟାପକ ଭାବରେ ସେୟାର କରାଯାଉଛି ଯେ ସେମାନେ ହିଁ ଜେଏନୟୁରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ଦେଇଛନ୍ତି। 

ଉଦିତ୍ ସାହୁ ନାମକ ଜଣେ ଫେସବୁକ ୟୁଜର ଭାଇରାଲ ଫୋଟୋ ପୋଷ୍ଟ କରି ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, ଜେଏନୟୁ ବିଶ୍ବ ବିଦ୍ୟାଳୟ ରେ ଆପଣ ମାନେ ଦେଖୁଥିବେ ସେଠି ସବୁବେଳେ ଭାରତ ବିରୋଧୀ ନାରା ଦେବା ପାଇଁ ଚର୍ଚ୍ଚିତ। ଏବେ କିଛି ଦିନ ତଳେ ଏହି ତିନି ବାମପନ୍ଥୀ ଛାତ୍ର ଭାରତ ବିରୋଧୀ ନାରା କାନ୍ଥରେ ରେ ଲେଖିଥିଲେ ଏହାକୁ ତୀବ୍ର ବିରୋଧ କରିବା ପରେ ବହୁତ ଉତ୍ତମ ମଧ୍ୟମ ଦେଇଛନ୍ତି ରାଷ୍ଟ୍ରବାଦୀ ଛାତ୍ର ସଙ୍ଗଠନ। 🇮🇳 ଜୟ ହିନ୍ଦ୍ 🙏🏻 ଭାରତମାତା କି ଜୟ

ଫେସବୁକ । ଆର୍କାଇଭ

Purna Chandra Mishra ନାମକ ଜଣେ ଫେସବୁକ ୟୁଜର ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ, JNୟୁ ର କାନ୍ଥରେ ଏହି ତିନି ବାମପନ୍ଥୀ ବ୍ରାହ୍ମଣ ଭାରତ ଛାଡ଼ ବୋଲି ଲେଖିଥିଲେ, ତାପରେ ତାଙ୍କୁ ଦିଆଯାଇଥିବା ଫୁଲ ବଡି ମଶାଜ।

ଫେସବୁକ । ଆର୍କାଇଭ

ଅନୁସନ୍ଧାନ-

ଭାଇରାଲ୍ ଫଟୋ କୋଲାଜକୁ ରିଭର୍ସ ଇମେଜ କରିବାରୁ 02 ଡିସେମ୍ବର 2022 ରେ ସେୟାର କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଫେସବୁକ ପୋଷ୍ଟ ପାଇଲୁ। ଖବର ୱଅନୁସାରେ 01 ଡିସେମ୍ବର ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଯେତେବେଳେ ପ୍ରାୟ 36 ଟି ସଂଗଠନର ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟର CASR ର ସଦସ୍ୟମାନେ ପ୍ରଫେସର ସାଇବାବା ଏବଂ ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଦାବି କରୁଥିବା ଆଗାମୀ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ପାଇଁ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଚାର କରିଥିଲେ, ତା’ପରେ CASR ଏବଂ ABVP ସଦସ୍ୟଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଝଗଡା ହୋଇଥିଲା।

 ଫଳସ୍ୱରୂପ କିଛି ଛାତ୍ର ଆହତ ହୋଇଥିଲେ। ପରେ ଆହତମାନଙ୍କୁ ହିନ୍ଦୁ ରାଓ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଯାଇଥିଲା। 

ସମାନ ଚିତ୍ର 2 ଡିସେମ୍ବର 2022 ର ‘ଦି ତାର’ରେ ପ୍ରକାଶିତ ​ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, କ୍ୟାମ୍ପେନ ଅଗେନଷ୍ଟ ସ୍ଟେଟ ରେପ୍ରେସନ (ରାଜ୍ୟ ଦମନ ବିରୁଦ୍ଧରେ ଅଭିଯାନ) ପ୍ରାୟ 36 ଟି ସଂଗଠନକୁ ନେଇ ଗଠିତ ଏକ ମିଳିତ ସାମ୍ମୁଖ୍ୟ, ଯାହାର ସଦସ୍ୟମାନେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଉତ୍ତର କ୍ୟାମ୍ପସରେ ପ୍ରଫେସର ଜେଲରେ ଅଛନ୍ତି।

ପ୍ରୋ ଜି.ଏନ ସାଇବାବା ଅନ୍ୟ ରାଜନୈତିକ ବନ୍ଦୀମାନଙ୍କୁ ମୁକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ବିରୋଧ କରୁଥିବାବେଳେ କିଛି ଲୋକ ତାଙ୍କ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିଥିଲେ। ରାଜ୍ୟ ଦମନ ବିରୋଧରେ ଅଭିଯାନ (CASR) ର ସଦସ୍ୟମାନେ ଅଭିଯୋଗ କରିଛନ୍ତି ଯେ ରାଷ୍ଟ୍ରିୟ ସ୍ୱୟମସେବାକ ସଂଗଠନର ଛାତ୍ର ସଂଗଠନ ଅଖିଲ ଭାରତୀୟ ବିଦ୍ୟା ପରିଷଦ (ଏବିଭିପି) ର ସଦସ୍ୟମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ଏହି ଆକ୍ରମଣ କରିଛନ୍ତି।

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ମୌରିସ ନଗର ପୋଲିସ ଷ୍ଟେସନରେ ଦୁଇ ଗୋଷ୍ଠୀ ପରସ୍ପର ବିରୋଧରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ। ଏଠାରେ FIR କପି ଦେଖିପାରିବେ।  ଆହତ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଡିୟୁ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଛାତ୍ର ଅକ୍ଷ ନେଗି ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇଥିଲା,  ଏଣ୍ଟମ-ଉଲ-ହକ, ଜାମିଆ ମିଲିଆ ଇସଲାମିଆରୁ ଆଇନ ସ୍ନାତକ।  ଏହି ସମସ୍ୟା ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଅନ୍ୟ ପୋଷ୍ଟଗୁଡିକ ଏଠାରେ ଏବଂ ଏଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ। 

ଏଠାରେ ଭାଇରାଲ ଫୋଟୋରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କୁ ଦେଖାଯାଇପାରିବ। 

ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେଉଁମାନେ ଜେଏନୟୁ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ପାଇଁ ଦାୟୀ, ସେମାନଙ୍କୁ ଚିହ୍ନଟ କରାଯାଇ ନାହିଁ ଏବଂ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ପ୍ରଶାସନ ପକ୍ଷରୁ ଏକ ଯାଞ୍ଚ ପାଇଁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ଶେଷକଥା-ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆମେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲୁ ଯେ, ଭାଇରାଲ ଫୋଟୋ ସହିତ କରାଯାଇଥିବା ଦାବି ମିଥ୍ୟା ଅଟେ। ଭାଇରାଲ ଫୋଟୋରେ ଦେଖାଯାଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜେଏନୟୁ ‘ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ’ ବିବାଦ ସହିତ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ।

Avatar

Title:ଭାଇରାଲ ଫୋଟୋରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଜେଏନୟୁରେ ବ୍ରାହ୍ମଣ ବିରୋଧୀ ସ୍ଲୋଗାନ ସହ କୌଣସି ସମ୍ପର୍କ ନାହିଁ।

Fact Check By: Sarita Samal 

Result: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *