ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ସରକାର କୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ, ଭିଡିଓରେ ନାଚୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତର ନୁହେଁ।

False Political

ମହାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ସରକାର କୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ। ଏହା ଛଡ଼ା ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓ ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତର ନୁହନ୍ତି।

ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତର ଏକ ଭିଡିଓ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଦାବି କରାଯାଉଛି ଯେ, ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ସରକାର କୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କଲା ପରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଖୁସିରେ ନାଚିଲେ। 

ପୋଷ୍ଟର ସତ୍ୟତା ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରିଲୁ।

ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖାଯାଇଛି ଯେ, ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ସରକାର କୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କଲା ପରେ ପତ୍ରକାର ସମ୍ମିଳନୀରେ ନାଚିଲେ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ।

ଫେସବୁକଆର୍କାଇଭ 

ଅନୁସନ୍ଧାନ-

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆରମ୍ଭରେ ଆମେ ଭାଇରାଲ ପୋଷ୍ଟ ବିଷୟେର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରିଲୁ। ପରିଣାମରେ ଆମକୁ abpliveର ଏକ ଖବର ମିଳିଲା। 11 ମେ 2023ରେ ପ୍ରକାଶିତ ଖବର ଅନୁସାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଅପେକ୍ଷା ପରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ରନୈତିକ ସଙ୍କଟ ମାମଲାରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଆସିଛି। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ପରେ ସିନ୍ଦେ ଗୋଷ୍ଠୀକୁ ଏକ ବଡ଼ ଆରାମ ମିଳିଛି। ବିଧାୟକଙ୍କ ଅଯୋଗ୍ୟତା ଉପରେ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନିଆଯିବ ନାହିଁ ବୋଲି କୋର୍ଟ ସ୍ପଷ୍ଟ ଶବ୍ଦରେ କହିଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ବକ୍ତାଙ୍କୁ ଶୀଘ୍ର ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେବାକୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ଦେଇନାହାନ୍ତି, ତେଣୁ ତାଙ୍କୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରାଯାଇପାରିବ ନାହିଁ।

ଏହା ପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆଗକୁ ଆମକୁ ଅନ୍ୟ ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ମିଳିଲା। ଯେଉଁଥିରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରାଯାଇଛି ଯେ, ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ସରକାର ରହିବ। 

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ କହିଛି ଯେ ଏହା ଉଦ୍ଧବ ଠାକରେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ତତ୍କାଳୀନ ମହା ବିକାଶ ଆଗାଡି (MVA) ସରକାରକୁ ପୁନଃ ସ୍ଥାପିତ କରିପାରିବ ନାହିଁ କାରଣ ସେ ଗତ ବର୍ଷ ଜୁନ୍ ମାସରେ ଫ୍ଲୋର ଟେଷ୍ଟ ନକରି ଇସ୍ତଫା ଦେଇଥିଲେ। ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ସହିତ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ସରକାରେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ ଜାରି ରଖିବେ।

ଏହାର ଅନ୍ୟ ଖବର ଏଠାରେ ,ଏଠାରେ ଏବଂ ଏଠାରେ ଦେଖନ୍ତୁ। 

ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟଙ୍କ ନିଷ୍ପତ୍ତି ଉପରେ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ କ’ଣ କହିଛନ୍ତି

ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେର ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓ ଆମକୁ The Lallantop ଚ୍ୟାନେଲରେ ମିଳିଲା। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ 2002 ରାଜନୈତିକ ସଙ୍କଟ ଉପରେ ସୁପ୍ରିମକୋର୍ଟ ଦେଇଥିବା ରାୟରେ ଶିବସେନା (ୟୁବିଟି) ରାଜ୍ୟସଭା ସଦସ୍ୟ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେଇଛନ୍ତି। ରାଉତ ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ 11 ମାସର ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କୁ ଅସାମ୍ବିଧାନିକ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହା ତିନି ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଧ୍ୱଂସ ହେବ ବୋଲି ଦାବି କରିଛି। 

ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓରେ ଶିବସେନା ନେତା ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ନାଚୁଛନ୍ତି କି?

ଅନୁସନ୍ଧାନ ଆମ୍ଭରେ ଆମେ ଭାଇରାଲ ଖବର ଗୁଗୁଲରେ ସର୍ଚ୍ଚ କରିଲୁ। ଗତ ବର୍ଷ ନଭେମ୍ବରରେ ମହାରାଷ୍ଟ୍ର ବିଧାନସଭା ନିର୍ବାଚନ ପରେ ମହାବିକାସ ଅଘଡି ସରକାର ଗଠନ ହେବାବେଳେ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ଚର୍ଚ୍ଚାରେଥିଲେ। ଏହା ସତ୍ତ୍ୱେ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତଙ୍କ ନାମରେ ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ସର୍ଚ୍ଚରେ ଆଣକୁ 5 ଡିସେମ୍ବର 2019 ରେ esakal.com ୱେବସାଇଟରେ  ଭାଇରାଲ ଖବର ପାଇଲୁ।  ସୂଚନାନୁସାରେ, ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓରେ ଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ପାରବାଣୀରେ ଜଣେ ପୋଲିସ କର୍ମଚାରୀ ଅଟନ୍ତି। ତାଙ୍କ ନାମ ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭଣ୍ଡରଜ। ପ୍ରକୃତ ଭିଡିଓରେ, “ଘୁଙ୍ଗୁରୁ ପଜନାଚେ” ଏକ ମରାଠୀ ଗୀତ ବାଜୁଥିବାର ପାଇଲୁ। ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ତଳେ ଲିଙ୍କ ଦେଖନ୍ତୁ। 

ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓ ବିଷୟରେ ଅଧିକ ବିବରଣୀ ପ୍ରଦାନ କରି ଭଦରଜ କହିଛନ୍ତି, “ଗତ ବର୍ଷ ମୁଁ ଜଣେ ବନ୍ଧୁଙ୍କ ପୁଅର ବିବାହକୁ ଯାଇଥିଲି। ଏହା ପରେ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲେଗିଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ କେହି ଜଣେ ପ୍ରକୃତ ଭିଡିଓ ଏଡିଟ୍ କରି ହିନ୍ଦୀ ଗୀତ ‘ହାଲକାଟ ଜାବନି ଗୀତ ପକାଇ ଭାଇରାଲ  କରିଛନ୍ତି। ଏହା ଭିଡିଓ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତ ନାମରେ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଭିଡିଓ ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତଙ୍କର ନୁହେଁ।  ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭଦରଜ ଫ୍ୟାକ୍ଟ କ୍ରେସେଣ୍ଡୋକୁ ଏକ ଭିଡିଓ ପଠାଇଛନ୍ତି ଯେଉଁଥିରେ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଦେଇଛନ୍ତି। ତଳେ ଭିଡିଓ ଦେଖନ୍ତୁ।  

ସିନ୍ଧାନ୍ତ- ଅନୁସନ୍ଧାନରେ ଆମେ ସ୍ପଷ୍ଟ ହେଲୁ ଯେ, ମହାଷ୍ଟ୍ରରେ ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ସରକାର କୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ। ମହାରାଷ୍ଟ୍ରରେ ସିନ୍ଦେ ସରକାର ଚାଲିବ। ଏହା ଛଡ଼ା ଭାଇରାଲ ଭିଡିଓ ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତର ନୁହେଁ। ଏହି ଭିଡିଓରେ ପରଭଣୀର ଲକ୍ଷ୍ମଣ ଭଦରଜ ଅଟନ୍ତି।

Avatar

Title:ଏକନାଥ ସିନ୍ଦେ ସରକାର କୁ ସୁପ୍ରିମ କୋର୍ଟ ବେଆଇନ ଘୋଷଣା କରି ନାହିଁ, ଭିଡିଓରେ ନାଚୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତି ସାଂସଦ ସଞ୍ଜୟ ରାଉତର ନୁହେଁ।

Fact Check By: Sarita Samal 

Result: False

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *